Informācija par Keiptaunu

Atrašanās vieta pasaulē:


Keiptauna atrodas Āfrikas kontineta dienvidu galā pie Labās Cerības raga. Keiptauna ir Dienvidāfrikas Republikas lielākā un vecākā pilsēta, tomēr tā nav galvaspilsēta. 




Laikapstākļi:

Keiptauna atrodas Āfrikas kontinenta pašos dienvidos un, ņemot vērā attālumu no Ekvatora,  klimatiskie apstākļi var tikt salīdzināti ar Vidusjūras klimatu. Kas nozīmē, ka vasaras ir siltas un sausas, bet ziemas vēsas un mitras. Vidējā temperatūra pa mēnešiem attēlota tabulā zemāk.

Mēnesis
Temperatūra
Nokrišņi

Vidējā dienā
Vidējā naktī
Vidēji mēnesī
Janvāris
26 °C
16 °C
15 mm
Februāris
27 °C
16 °C
17 mm
Marts
25 °C
14 °C
20 mm
Aprīlis
23 °C
12 °C
41 mm
Maijs
20 °C
9 °C
69 mm
Jūnijs
18 °C
8 °C
93 mm
Jūlijs
18 °C
7 °C
82 mm
Augusts
18 °C
8 °C
77 mm
Septembris
19 °C
9 °C
40 mm
Octobris
21 °C
11 °C
30 mm
Novembris
24 °C
13 °C
14 mm
Decembris
25 °C
15 °C
17 mm
Gadā
22 °C
11 °C
515 mm

Ņemot vērā, ka Keiptauna izvietota Dienvidu puslodē, sezonas ir mainītas vietām, t.i., kad Latvijā ziema, Keiptaunā – vasara un otrādi.

Vasaras Keiptaunā mēdz būt vējainas (vidējais vēja ātrums 6m/s, salīdzinājumā Latvijā 3m/s). Vējš veicina domāt, ka āra temperatūra patiesībā is vēsāka nekā norāda termometra stabiņš.

Apģērbs:
Noteikti nepieciešams paņemt līdzi garās bikses un kādu vējjaku - ideāli, ja tāda, kas pasargā gan no vēja, gan lietus. Tas attiecas arī uz vasarām. Vasarā visērtāk ir valkāt šortus un t-kreklu.

Noteikti paņemiet līdzi ērtus apavus staigāšanai. Aukstpapēžu kurpes un plandošas vasaras kleitiņas bieži vien tā arī netiek izpakotas no čemodāna. Ja gatavojieties kāpt kalnos, ieteicami apavi ar ciešu purngalu. Tiem nav obligāti jābūt speciālajiem haikinga zābakiem, tik pat labi var iztikt ar krosenēm.

Noderēs arī peldkostīms, saules cepure un saulesbrillesJ.

Saule:
Saule keiptaunā ir daudz spēcīgāka nekā Latvijā, īpaši vasarā īpaši, ja plānojat Keiptaunu apskatīt periodā no decembra līdz janvārim. Silti iesakam lietot sauļošanās krēmu ar vismaz SPF 15. Vēlams SPF 30. Saprotam, ka jūs uz vēlēsieties nosauļoties, taču labāk, ja mazāk brūns, nekā vairāk sarkans;) Krēmu, protams, var nopirkt arī Keiptaunā.

Okeāni:
Ūdens temperatūra okeānā Keiptaunā ir salīdzinoši auksta: Atlantijas okeānā 13-18 grādi Celsija, Indijas okeānā 17 -20 grādi Celsija.


Drošība:
Noteikti ir daudz dzirdēts par drošibas problēmām Keiptaunā. Realitātē ir tā, ka ir droši rajoni un ne tik droši rajoni. Arī Rīgā mēs pa Maskavas rajonu pastaigāties nakts vidū neejam.
Dienvidāfrikas policijas ieteikumi jūsu drošībai ir skatāmi PDF dokumentā Tourist_safety_tips 

Transports:
Keiptaunas sabiedriskais transports tiek uzlabots katru dienu un City Bus autobusi ir droši izmantojami, taču, salīdzinājumā ar Latviju, sabiedriskais trasports joprojām ir vāji attīstīts. Pilsētā ir pieejami autobusi un vilciens, kā arī mikriņi, kas šeit tiek saukti par „Taxi”. Taksometri kā mēs tos saprotam tiek saukti par „meter taxi”. Cena taksometram R10-16 par kilometru. Keiptaunā labi strādā Uber aplikācija.

Nauda:
ZAR jeb R Dienvidāfrikas rands. Dienvidāfrikā norēķināties eiro vai dolāros parastos vaikalos nav iespējams, turklāt nav ieteicams. Naudu iespējams samainīt lidostā pēc nolaišanās. Vairāki maiņas punkti un banka ir pieejama lidostas galvenajā zālē. Ja vēlēsieties naudu mainīt banka, būs jāuzrāda, pase ar vīzu un naktsmāju rezervācija. 

Vairumu Latvijas bankas kartes var izmantot, lai izņemtu naudu bankomātā vai norēķinātos veikalā utt. Atkarībā no tā kādu komisiju ņem jūsu banka par naudas izņemšanu bankas automātā ārzemēs, iespējams jums būs lētāk un noteikti ērtāk izmantot bankas automātu, nevis mainīt naudu bankā.
Dienvidāfrika šobrīd pāriet uz jaunām banknotēm, kur vienā pusē banknotei attālēts Nelsons Mandela un otrā pusē viens no lielā piecinieka dzīvniekiem (kreisā pusē).

Vecās banknotes joprojām ir apgrozībā un satur to pašu vērtību.

DĀR vecās banknotes

DĀR jaunās banknotes



Telefonsakari un internets:
Latvijas mobilo telefona tīkls Tele2 strādā labi. LMT strādā atkarībā no izvēlētās programmas. No Bite tīkla SMS ne vienmēr sasniedz adresātu.  Reizēm mēdz būt problēmas ar starptautisko pieslēgumu.

Internets ir pieejams ielas interneta kafejnīcās. Vairums viesnīcu un viesu namu par internetu jāmaksā papildus. Pēdējā laikā arvien vairāk parādās arī WIFI zonas gan publiskās vietās, gan viesnīcās un viesu namos. 

Medicīna:
Lūdzu pārliecinieties, ka jums ir pieejama adekvāta medicīniskā apdrošināšana. Ja tomēr gadās situācija, kad nepieciešams padoms medicīnas jomā, lielākajos iepirkumu centros un pilsētas centros ir pieejamas aptiekas, kur aptiekārs ir tiesīgs sniegt padomu un pārdot atsevišķas zāles (piemēram, iesnām, caurejai utml). Ja problēma ir nopietnāka, tādā gadījumā jāgriežas pie ģiemenes ārsta vai slimnīcā pēc palīdzības.

Potes un tabletes:
Keiptauna un Western cape reģions neatrodas malārijas un dzeletnā drudža zonā, līdz ar to nav nepieciešamas speciālās potes un/vai tabletes.

Pārtika:
Keiptaunā pārtikas drošība var tikt salīdzināta ar pārtikas drošību Latvijā. Parasti latviešiem šajā jomā problēmas nerodas. Ja jums ir kāda no pārtikas alerģijām, lūdzu informējiet savu gidu un sekojiet līdzi pārtikas izvēlei.

Ja jums rodas vēl kādi jautājumi, kas nav atbildēti šajā dokumentā, lūdzu, rakstiet uz rgrizane@yahoo.com un mēģināsim rast atbildiJ

Ar cieņu,
Ritma Grizane
Sertificēts gids Keiptaunā