otrdiena, 2013. gada 23. aprīlis

Diena 15: Šopings Keiptaunā

Pēdējā pilnā diena Keiptaunā. Diemžēl. Principā diena ir brīva un katram ir iespējas darīt un doties, kur sirds vēlas. Daļa no mūsu grupas dodas brīvsolī pa pilsētu, jo divu nedēļu laikā tādas brīvas dienas īsti vēl nav bijis. Savukārt, otra puse pievienojas man un mammai ceļā uz Keiptuanas lielāko iepirkšanās centry Canal Walk.


Canal Walk iepirkšanās centrs
Iepirkšanās centrs ir salīdzinoši jauns un divos stāvos izvietoti 400 veikali, kas atvērti no 9iem rītā līdz 9iem vakarā. Sākotnēji vienojamies, ka pietiks ar 2 stundu iepirkšanos un izklīstam, kur nu kurais. Lai arī veikals ir ļoti liels, mums izdodas saskrieties Woolworth un saprotam, ka ar 2 stundām mums nepietiks, pagarinam savu šopingu vēl par stundu. Ieskatam, ielieku veikala apakšstāva karti:

apakšstāvs Canal Walk
Vēl tikpat liela teritorija ir arī otrajā stāvā, tikai ar skaitliski vairāk veikaliem. Lielos vilcienos apakšstāvā ir vienkāršāki veikali- lielāki outleti, savukārt, augšstāvā vairāk dizaineru veikali.

Canal Walk no ārpuses. Foto aizņēmos internetā.
Turpat blakus Canal Walk atrodas Ratanga junction izklaides centrs ar amerikāņu kalniņiem, kur izbraukšanai Kobrā nepieciešams visvairāk drosmes. Šo gan mēs izlaidām, jo nevienam nebija interese par amerikāņu kalniņiem, bet pieņemu, ka dulliem jauniešiem tur patiks:)

Atgriezāmies Keiptaunas centrā agrā pēcpusdienā un vēl atlika laiks, lai atpūstos Keiptunas ielās:)

R

pirmdiena, 2013. gada 15. aprīlis

Diena 14: District 6, Langa un Kirstenbosch botāniskais dārzs

Līdz šim mēs esam redzējuši jau daudz skaistu vietu un jauku lietu, šodien nedaudz pieskārsimies arī "medaļas otrai pusei" - aparteīdam (1948-1994) un ieskatīsamies vienā no pilsētas nabadzīgajiem rajoniem. 

Dienu aizsākam ar vizīti District 6 muzejā. Sestais apgabals ir rajons, kas aparteīda politikas ietvaros tika rezervēts lietošani tikai un vienīgi baltās ādas krāsas pārstāvjiem. Bet tā kā šeit vēsturiski uzturējās vairāk tumšādaino un krāsaino - rajons tika nolīdzināts burtiski "līdz ar zemi", atstājot vienīgi ielas segumu un dievnamus. Vēl šodien sestais apgabals lielākoties ir neapbūvēta teritorija gandrīz pašā pilsētas centrā. 

Daļa no sestā apgabala iedzīvotājiem tika pārvietoti uz Langas piepilsētu- township. Taču galveno daļu Langas iedzīvotājus vēsturiski sastāda imigrējušo strādnieku ģimenes. Aparteīda laikā šeit tika sabūvētas sava veida kopmītnes, kur uzturēties strādniekiem bez ģimenēm, kuriem tikai izsniegtas darba atļaujas uz gadu. Aparteīdam sabrūkot, iebrauca arī sievas un bērni. Strādnieki galvenokārt bija isiXosa cilts pārstāvji un ieveda Keiptaunā savu kultūru. 

Katrs mēģina nopelnīt iztiku kā nu var.
Langas bērni un fonā delikatese- aitas galvas.
Ieskats piepilsētā izraisa zināmu šoku par to, kā vienas pilsētas ietvaros var dzīve būt tik nevienlīdzīga! Daži no mūsu grupas atteicās no ekskursijas pa pašu piepilsētu, kur iegriezāmies dažās mājvietās un nogaršojām vietējo alu. 

Jāatzīst, ka man pilnībā pietiek ar pāris stundu pastaigu pa piepilsētu, lai sajustos nespēcīgs un vainīgs par to, ka man ir vairāk... tāpēc mēs īpaši nekavējāmies un, lai atbrīvotos no nospiedošās sajūtas, devāmies uz Kirstenbošas botānisko dārzu. 

Kirstenbošas nacionālais botāniskais dārzs ir pirmais dārzs pasaulē, kas veltīts vietējās (Dienvidāfrikas) floras saglabāšanai un šogad svin savu 100 dzimšanas dienu! Dārza teritorija aizņem 528 hektārus no Galda kalna austrumu nogāzes, taču kultivētais dārzs ir 36 hektāru apmērā- arī ar to pietiek:)

Kirstenbošas botāniskais dārzs, foto no personīgā arhīva.

Kirstenbošas botāniskais dārzs. 
Dārza izstaigāšanai vēlams atvēlēt pāris stundas. Un tiem, kam dārzniecība interesē īpaši, iesaku atvēlēt dārzam vēl vairāk laika. Dārzā ir apskatāmi ne tikai augi, bet atrodams arī fantastisks restorāns (Moyo), kafejnīca, mākslas galerija, grāmatnīca, labs suvenīru veikals un daudz pozitīvu cilvēku:) Tā mēs noslēdzām dienu uz pozitīvas nots:)

R

piektdiena, 2013. gada 12. aprīlis

Diena 13: Rietumkrasts

Šodien ir plāns ne tikai uz kaut ko paskatīties, bet arī atpūsties saulītē - braucam uz Rietumkrastu (West Coast). Brauciens ir vairāk kā 100km. Pirmā pieturas vieta - izglītojoša- !Khwa ttu. != klikšķis, pamēģini nu izrunāt! !Khwa ttu ir San, jeb bušmeņu izglītības un kultūras centrs. San / bušmeņi ir vieni no Āfrikas pirmiedzīvotājiem, kas apdzīvoja Keiptaunas apkārtni pirms šeit ieradās eiropieši.

Foto no interneta - atzīšos- tādi San apkārt vairs nestaigā:D
San ir slaveni ir savu medību mākslu un spēju izmantot augus gan uzturā, gan medicīnā. Galvenais veids kā san nodrošina medījumu- pēdu dzīšana un spēja skriet lielus gabalus, pat burtiski noskrien antilopes! San kultūrā svarīgi elementi ir dievlūdzējs un elands. Tiek uzskatīts, ka san viedie spēj pieņemt dažādas dzīvnieku formas atrodoties transā. Ļoti interesanta ir arī valoda- pilna klikšķu un svilpienu- tāda, lai zvēri neuztvertu, ka sarunājas cilvēki. Valoda ļoti sarežģīta mūsu- eiropiešu ausij, kas ir viens no iemesliem, kāpēc eiropieši uzskatīja san par "neattīstītiem", jo nespēja ar viņiem komunicēt.

Pēc kultūras centra apmeklējuma devāmies uz Rietumkrasta nacionālo parku, kas slavens ar savu seklo lagūnu, kura ir populāra migrējošo putnu ziemas mītne. Diemžēl putnu barus mums neizdevās ieraudzīt, jo bioloģiski svarīgās teritorijas nav atvērtas publikai- lai putniņi var uzbaroties garajam lidojumam. 

Taču mēs redzējām un aptaustījām Atlantijas aukstos ūdeņus - daži pat dabūja tos izbaudīt vairāk nekā būtu gribējies - okeāna vilnis pacentās :D. Apskatījuši dullo okeānu, devāmies uz mierīgākiem ūdeņiem- lagūnu. Pa ceļam mums paveicās un redzējām ēlandu baru pavisam tuvu ceļam! 
Atlantijas okeāns West Coast nacionalaja parka
Lagūnā ūdens par grādiem 10 siltāks nekā okeānā, jo saulīte paspēj sasildīt. Smiltiņa pludmalē balta- kā radīta sauļošanās procedūrai:). Ar peldēšanos gan gāja visādi - bija jābrien, jābrien, jābrien..... jābrien un jābrien, lai tiktu līdz peldēšanai piemērotam dziļumam:) Tāda nu lagūnas daba!

Langebaan lagūna
Skats uz lagūnu pa gabalu
Pēc izgulēšanās smalkajās smiltiņās atgriezāmies "pārblīvētajā" Keiptaunā:)

R.

trešdiena, 2013. gada 10. aprīlis

Diena 12: Labās Cerības rags un Āfrikas pingvīni

Vieta, kas, esot Keiptaunā, noteikti jāapskata ir Labās Cerības rags! Mēs visi esam ģeogrāfijā mācījušies pasaules tālākos stūrus, tai skaitā Labās Cerības ragu. Bieži vien mēs neeatminamies, ka tas ir nevis tālākais Dienvidu punkts, bet gan Āfrikas kontinenta tālākais dienvid-rietumu punkts. Taču mēs vienmēr atceramies, ka tāds bija - lipīgs nosaukums!:) 

Tātad, braucam pēc labajām cerībām!
Galvenais ceļa mērķis- Labās Cerības rags-  taču ne vienīgais:D
Šeit foto gan no arhīva, jo "mūsu dienā" tam apkārt bija "melnais mākonis":)
Pa ceļam apskatāmi vēl tādi ievērojami objekti kā Camps Bay, Hout Bay osta, Chapmans Peak ceļš, Simons Town pilsētiņa, Boys drive un, protams, Āfrikas pingvīnu kolonija- Boulders beach:)

kas attiecas uz Boulders pludmali, mums paveicās, trāpījām tur vēl laikā, kad nebija iestājies pilnīgs paisums un varējām pingvīnus apskatīt bez žoga starp mums. daži pat pamanījās nopeldēties ar pingvīniem- droši vien - drosīgākie, kam nebija auksti:D

R